Savanorystės konferencija arba „Ką reiškia būti savanoriu?”

Gabrielė Vilutytė JCI Kaunas vykdančioji viceprezidentė

 

Kovo 20 d. įvyko JCI Kaunas ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto organizuojama savanorystės konferencija „Savanoris – Altruistas ar Egoistas?“, kurioje susirinko per 80 jaunuolių, neabejingų savanorystės idėjai ar norinčių apie savanorystę sužinoti daugiau.

Idėja suorganizuoti tokį renginį tikrai nekilo spontaniškai, sako konferencijos sumanytoja ir organizatorė JCI Kaunas prezidentė Marija Vorobjovaitė. „Pastebėjau, jog savanorystės idėja Lietuvoje, deja, nesklinda kaip virusas. Jauniems žmonėms svarbu parodyti galimybes, kurias atveria savanorystė. Tą aš supratau savanoriaudama daugiau nei 5 metus skirtingose nevyriausybinėse organizacijose. Toks ir yra pagrindinis šio renginio tikslas – informuoti ir paskatinti savanoriauti“.

 

Valia, keičianti pasaulį

 

Pirmoji konferencijos pranešėja vyr. ISM lektorė Mariana Sueldo iš Argentinos pranešimo „The Power of Volunteering“ metu analizavo žodžio „savanorystė“ prasmę. „Jau pačiame žodyje užkoduota esmė – savo noru veikti. Savanoris – tai žmogus, kuris turi valią ir žmogus, kuris keičiasi pirmiausia pats,“ – sako lektorė. Mariana dalinosi patirtimi ir kultūriniais skirtumais, kuriuos pajuto per beveik 20 metų praleistų Lietuvoje. Ir šie ryškūs kultūriniai skirtumai nesumažino noro savanoriauti.

 

Amžius savanorystei ne riba

 

Verslininkas, mentorius, karjeros konsultantas, ir žinoma, aktyvus visuomenės veikėjas Grantas Pažėras įrodė, jog amžius savanorystei – ne riba. Lektorius pasidalino asmenine patirtimi ir paragino pradėti. „Savanorystė turėtų būti kasdienybė mūsų gyvenime,“ – teigė G. Pažėra. Kaip prisipažino lektorius, jo dažnai klausia „Kodėl tą darai, kam visa tai? Atsakymas paprastas. Kaip ir šiandien, dalyvaudamas šioje konferencijoje, aš sėju sėklas jūsų galvose. Jei nors penki iš šios auditorijos pasirinks savanorystės kelią, būsiu atlikęs prasmingą darbą“.

 

Nauja savanorystės koncepcija – jaunimo savanoriška tarnyba

 

LiJOT regioninių reikalų koordinatorė Gintarė Alaburdaitė paneigė mitus, sukurtus apie savanorystę. Pirmasis iš jų – savanorystė suryja daug laiko. Iš tiesų, savanorystės veiklai galima skirti tiek laiko, kiek pats gali. Antrasis – savanoriauti gali tik jauni žmonės. Trečiasis – jei manęs nekvietė – mano pagalba nereikalinga“. Paneigdama šiuos mitus G. Alaburdaitė . Ketvirtasis mitas – savanoriaudamas nieko negauni, tai kam visa tai? „Iš tiesų, duodamas kitiems – pats gauni daug daugiau: plečiamas pažįstamų ir artimųjų ratas, ugdomi bendravimo įgūdžiai ir kitos kompetencijos, be to – kaupiama patirtis“.

Konferencijos metu Gintarė pristatė jaunimo savanorišką tarnybą, kurios metu jaunimas gali įgyti kompetencijų ir tobulėti daugiau nei 200 organizacijų.  Planuojama, jog projekte per metus dalyvaus apie 650 suinteresuotųjų, kurie galės lengviau įsilieti į darbo rinką. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti http://buksavanoriu.lt/jst.

 

Savanorystė Lietuvos universitetuose

 

VDU Studentų reikalų tarnybos direktorius Mantas Simanavčius atskleidė skaičius, jog Lietuvoje savanorystės idėja nėra tokia gaji kaip užsienio universitetuose. „Lietuvos universitetuose studentai gali savanoriauti studentiškose organizacijose, meno ar sporto kolektyvuose. Iš tiesų, mažai išplėtota tarptautinė savanorystė, lyginant Lietuvos ir užsienio universitetus. Reiktų nepamiršti, kad savanorystė gali būti alternatyva praktikai,“ – dėstė M. Simanavičius.

 

Savanoris – Altruistas ar Egoistas?

 

JCI Kaunas Prezidentė M. Vorobjovaitė pristatymą pradėjo klausimu „Savanoris – Altruistas ar Egoistas?“ M. Vorobjovaitė išsakė savanorystės privalumus, pabrėždama, jog daugelis nesuvokia visų savanorystės privalumų. „Savanoriaudami mes norime tobulėti, įgyti patirties, bendrauti, susirasti draugų ar turiningai leisti laisvalaikį. Žiūrint iš šios perspektyvos, atrodytų, jog norime naudos tik sau, vadinasi – esame egoistai. Bet lygiai tuo pačiu metu, mes neatlygintinai galime padėti ir padedame. Štai čia pasirodo altruizmas,“ – analizavo M. Vorobjovaitė. „Iš tiesų, kiekvienam spręsti. Manyčiau, jog savanorystės formulė yra dalis altruizmo ir tokia pat dalis egoizmo“.

 

Nieko neveikimas irgi yra veikimas?

 

ISM Executive School projektų vadovė Arūnė Kavaliauskaitė pranešimo „Veikimas – laimingų žmonių inkubatorius“ metu uždavė klausimų, kurie privertė susimąstyti daugelį. Kas yra laimė? Kas yra žmogus? Kas yra veikimas? Ar 5 minutės yra daug? Anot lektorės, svarbu veikti, o ne būti. „Kai paskambina draugas ir paklausia „Ką veiki?“, dažnai atsakome „Nieko“. Ar tikrai yra taip? Juk žmogus nieko veikti negali. Mes galvojame, sėdime ar galų gale kvėpuojame. Dažnai toks atsakymas išsprūsta, nes reikia pasiteisinimo, laukiame pasiūlymų ar tiesiog galvojama ką nuveikti“. A. Kavaliauskaitė priminė, jog mes kiekvienas esame savo gyvenimo šeimininkai ir koks jis bus, priklauso tik nuo mūsų pačių, todėl pats meta – veikti.

 

JCI organizacija – galimybės ir lyderių kalvė

 

„Konferencijos metu vyko ir organizacijų mugė, kurioje nevyriausybinės organizacijos – Patria Jaunimo linija, AISEC, Apskritas stalas, KTU SMD, Vita Digna, Ateitininkų Federacija, Jaunimo savanoriška tarnyba – pristatė savo veiklas ir kvietė įsilieti į savanorių gretas. Pasibaigus konferencijai apie šias organizacijas ir jų vykdomomis veiklomis dalinsimės ir toliau JCI Kaunas puslapyje. Tą darysime tam, kad apie savanoriavimo galimybes sužinotų ir tie, kas, deja, negalėjo sudalyvauti renginyje,“ – sakė JCI Kaunas narė Vismantė Mičiulytė.

 

Sužinoti apie JCI Kaunas organizaciją – vieną iš konferencijos organizatorių – galite www.jcikaunas.lt.